• Futbolda İzin Günü…
  Futbolda İzin Günü…
 • Bal Ligi Start Verdi
  Bal Ligi Start Verdi
 • Taraftarlardan Başkan Güder’e Ziyaret
  Taraftarlardan Başkan Güder’e Ziyaret
 • Yeşilyurt Belediyespor’un Kick-Boks Milli Takım Oyuncusu Yakup Yiğit, Dünya Şampiyonasına Katılacak
  Yeşilyurt Belediyespor’un Kick-Boks Milli Takım Oyuncusu Yakup Yiğit, Dünya Şampiyonasına Katılacak
 • Yeşilyurt Belediyesi’nden Amatör Spor Kulüplerine Eşofman Desteği!
  Yeşilyurt Belediyesi’nden Amatör Spor Kulüplerine Eşofman Desteği!
 • Türklerle oynarsan ‘Osmanlı tokadını yersin’!
  Türklerle oynarsan ‘Osmanlı tokadını yersin’!
 • Milli Kaleci Karadağ’dan Söz Aldı
  Milli Kaleci Karadağ’dan Söz Aldı
 • Pedallar, Hareketli ve Dinamik Bir Hayat İçin Çevrildi
  Pedallar, Hareketli ve Dinamik Bir Hayat İçin Çevrildi
 • “Yeşilyurt Belediyespor’a Herkesin Sahip Çıkmasını İstiyoruz”
  “Yeşilyurt Belediyespor’a Herkesin Sahip Çıkmasını İstiyoruz”
 • Spor Müsabakalarında Görev Alan Özel Güvenlik Personeline Verilen Eğitim.
  Spor Müsabakalarında Görev Alan Özel Güvenlik Personeline Verilen Eğitim.
Malatya Haberim
Maskar” Basın Her Zaman Yanımızda Oldu”
Maskar” Basın Her Zaman Yanımızda Oldu”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten BİMYAD...

Büyükşehir Belediyesinden Engelliler Günü Etkinliği
Büyükşehir Belediyesinden Engelliler Günü Etkinliği

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve...

Malatya Park Bahçeler Daire Başkanlığından Budama Çalışmaları
Malatya Park Bahçeler Daire Başkanlığından Budama Çalışmaları

Malatya Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler...

Başkan Güder’İn 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı
Başkan Güder’İn 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder,...

Devlet Eski Bakanı Tüzmen TV Çekimleri İçin Malatya’da
Devlet Eski Bakanı Tüzmen TV Çekimleri İçin Malatya’da

Ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan,...

Gürkan’dan Engelliler Günü Mesajı
Gürkan’dan Engelliler Günü Mesajı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin...

Malatya’dan İhracat Rekoru
Malatya’dan İhracat Rekoru

Malatya’dan 2021 Kasım ayında geçen...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Şirr Köşesi
Şirr Köşesi

KATRAN GECELER Hayır, gece olmasın...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

EY KORONAViRÜS
EY KORONAViRÜS

Çinliler bu belayı sardı başımıza...

Şiir Köşesi
Şiir Köşesi

BEN BENDE DEĞİLİM Beni bende...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Malatya Haberim
Büyükşehir Belediyesi Down Sendromlular Kafeteryası 3 Aralık’ta Hizmete Giriyor
Büyükşehir Belediyesi Down Sendromlular Kafeteryası 3 Aralık’ta Hizmete Giriyor
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında İŞKUR İl Müdürlüğü ile ortaklaşa hayata geçirilecek olan Down Sendromlu bireylerin çalışacağı ‘Gülen Yüzler Kafe’nin protokolü...
23 Kasım 2021 09:25
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında İŞKUR İl Müdürlüğü ile ortaklaşa hayata geçirilecek olan Down Sendromlu bireylerin çalışacağı ‘Gülen Yüzler Kafe’nin protokolü imzalandı.

3 Aralık 2020 Engelliler Günü gelen talep üzerine Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın açılması için talimat verdiği Down Sendromlular kafeteryası hayata geçiyor. Toplumda farkındalığın oluşması ve engelli bireylerin sosyal hayata adapte olabilmeleri için gerçekleştirilen proje kapsamında Down Sendromlular kafeteryası 3 Aralık Dünya Engelliler Günü faaliyete başlayacak. 

Yapılan protokol çerçevesinde sanat sokağında açılacak olan ve 8 engelli bireyin çalışacağı ‘Gülen Yüzler Kafe’nin protokolü Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman tarafından imzalandı.

Down Sendromlular için yapılan sosyal sorumluluk projesinin detayları hakkında bilgiler veren Hibeler Şube Müdürü Bayram Uzun, “3 Aralık 2020 tarihinde Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Kent Konseyi tarafından organize edilen bir programda Down Sendromlu aileler çocuklarının zaman geçirebilecekleri, sosyal hayatın içerisinde olabilecekleri bir kafe talebinde bulunmuşlardı. Sayın Başkanımız bu talebi olumlu karşılamaları sonucunda İŞKUR İl Müdürlüğümüz ile birlikte gerçekleştirmiş olduğumuz proje doğrultusunda korumalı işyeri programı statüsünde BELSOS AŞ. Büyükşehir Belediyesi Sağlık Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ve MADEM işbirliğiyle projemizi gerçekleştirdik. Proje kapsamında toplamda 11 personel istihdam edilecek. Bu istihdamlardan 8’i Down Sendromlu kardeşlerimiz olacak. Bu sayede Down Sendromlu çocuklara çalışma olanağı sağlanacak, sosyal hayata katılımları sağlanacak. Bu projede bizlere destek olan İŞKUR İl Müdürüne ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Projenin paydaşlarından olan BELSOS Genel Müdürü Zerrin Palancı ise, “3 Aralık 2021 Engelliler Gününde açılacak olan kafemizde Down Sendromlu kardeşlerimizi istihdam edeceğiz. Hem bu çocuklarımızın topluma kazandırılması hem de sosyal yaşantılarında bir arada olmak adına sosyal yönlü bir kafe olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleri ve İŞKUR ile birlikte yürütmüş olduğumuz bir proje. Bu projede desteği olanlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Projenin ortaklarından İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman’da, “Bu projede emeği geçen ve özellikle engellilere karşı olan muhabbeti, sevgisi Malatya tarafından bilinen başkanımızın bu girişimi İŞKUR İl Müdürlüğümüz tarafından sevinçle karşılanmıştır. Korumalı işyeri kapsamında özellikle Down Sendromlu kardeşlerimizin daha fazla katılımıyla sağlanacak olan engelsiz kafeterya projesinde bizlere müracaat edildiğinde İstanbul ve Ankara gibi illerde vardı ama doğu ve güneydoğuda bu projeleri görmemekteydik. Bu bizlere güzel bir örnek oldu. Malatya açısından, İŞKUR açısından, Büyükşehir Belediyemiz açısından güzel oldu. İŞKUR olarak bir yıl boyunca kafeteryada çalışanların maaşları asgari ücret düzeyinde ödenecek. İnşallah bu proje örnek olur. Başta Sayın Başkanımıza ve emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum. Bu tür projelerin devamının geleceğini ümit ediyorum” açıklamasında bulundu.

Proje kapsamında 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde kafeteryanın açılacağını dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Gerek proje birimimiz, gerek BELSOS şirketimiz ve gerekse İŞKUR İl Müdürlüğümüz güzel bir birliktelik ve paydaş olma örneği sergilediler. Sosyal projeler kapsamında Malatya’daki özellikle engelli vatandaşlarımızın istihdam edilmesi ve meslek edindirilmesi noktasında ayrıca sosyal bir projenin hayata geçirilmesi noktasında büyük gayretler gösterdiler.  Engelli vatandaşlarımız toplumumuzun bir gerçeğidir. Yasal metinler içerisinde engelli vatandaşlarımızın istihdamıyla ilgili istihdam zorunluluğu bulunmaktadır. Bununla ilgili şirketlerimizde ve birimlerimizde bu istihdamları gerçekleştirdik. Engelli vatandaşlarımız için bir kafenin olması noktasında özellikle 2020 yılı Aralık ayı içerisinde engelli kardeşlerimizin bizlere olan talebini İŞKUR İl Müdürlüğümüzle birlikte ortaklaşa yaptığımız proje kapsamı içerisinde değerlendirilmesini arzuladık. 

Proje birimimiz ve İŞKUR Müdürlüğümüzle birlikte ortaklaşa bir çalışma yapıldı. Yapılan proje Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza gönderildi ve onaylandı. Batı illerinin bazılarında yaptığımız projemize benzer istihdam amaçlı ve meslek edindirme amaçlı projeler oluşturulmuştu ama Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu’da buna benzer bir proje hayata geçirilmemişti. Bu anlamda yapmış olduğumuz iş birliği ve protokol çerçevesinde 3 Aralık Engelliler Gününde sanat sokağında Down Sendromlu engelli kardeşlerimize ait bir kafeterya açılacak. Bu kafeteryada yine engelli 8 kardeşimiz istihdam edilecek. Bu kardeşlerimizin istihdam maliyetleri İŞKUR Müdürlüğümüz tarafından karşılanacak. Ayrıca kafeteryanın demirbaşlarının temini konusunda da İŞKUR Müdürlüğümüzün sorumlu olduğunu da ifade etmek istiyorum. Bu çalışmaları yapan ilgili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yapılan çalışmaların engelli kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Malatya’nın gülen yüzleri olarak belirttiğimiz ve gülen yüzler kafesi olarak adlandırdığımız bu kafede bütün Malatyalı hemşerilerimizi ve engelli hemşerilerimizi çay ve kahve içmeye davet ediyorum” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa