• Yeşilyurt Belediyespor Tekvando Takımı Oyuncusu Esra Nisa Dikenli, Türkiye İkincisi Oldu
  Yeşilyurt Belediyespor Tekvando Takımı Oyuncusu Esra Nisa Dikenli, Türkiye İkincisi Oldu
 • Yeşilyurt Belediyespor Masa Tenisi Takımı, Gençler Türkiye Şampiyonasına Damga Vurdu
  Yeşilyurt Belediyespor Masa Tenisi Takımı, Gençler Türkiye Şampiyonasına Damga Vurdu
 • 1. Amatör Grubunda Bugün Oynanan Maçta Akçadağspor, Eski Malatyaspor’u 5–1 Yendi
  1. Amatör Grubunda Bugün Oynanan Maçta Akçadağspor, Eski Malatyaspor’u 5–1 Yendi
 • Maski Futbol Turnuvası Sona Erdi
  Maski Futbol Turnuvası Sona Erdi
 • Başkan Çınar, Türkiye Şampiyonasına Hazırlanan Yeşilyurt Belediyespor Badminton Takımını Ziyaret Etti
  Başkan Çınar, Türkiye Şampiyonasına Hazırlanan Yeşilyurt Belediyespor Badminton Takımını Ziyaret Etti
 • Futbolda İzin Günü…
  Futbolda İzin Günü…
 • Bal Ligi Start Verdi
  Bal Ligi Start Verdi
 • Taraftarlardan Başkan Güder’e Ziyaret
  Taraftarlardan Başkan Güder’e Ziyaret
 • Yeşilyurt Belediyespor’un Kick-Boks Milli Takım Oyuncusu Yakup Yiğit, Dünya Şampiyonasına Katılacak
  Yeşilyurt Belediyespor’un Kick-Boks Milli Takım Oyuncusu Yakup Yiğit, Dünya Şampiyonasına Katılacak
 • Yeşilyurt Belediyesi’nden Amatör Spor Kulüplerine Eşofman Desteği!
  Yeşilyurt Belediyesi’nden Amatör Spor Kulüplerine Eşofman Desteği!
Malatya Haberim
Sadıkoğlu: “Emlakçılara Güvenin”
Sadıkoğlu: “Emlakçılara Güvenin”

Malatya Emlakçılar Odası’nı ziyaret eden...

Yeşilyurt Belediyesi’nden Tarıma ve Çiftçilere Büyük Destek
Yeşilyurt Belediyesi’nden Tarıma ve Çiftçilere Büyük Destek

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,...

Arguvan’da Çiftçilere 20.500 kg Nohut Tohumu Dağıtımı Yapıldı
Arguvan’da Çiftçilere 20.500 kg Nohut Tohumu Dağıtımı Yapıldı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin...

Gürkan Gençlik Kampında İncelemelerde Bulundu
Gürkan Gençlik Kampında İncelemelerde Bulundu

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin...

Karakaş Çiftliği’nin İçme Suyu Sorunu Çözülüyor
Karakaş Çiftliği’nin İçme Suyu Sorunu Çözülüyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve...

Malatya Trafiği Yeni Cadde ve Bulvarlarla Nefes Alacak
Malatya Trafiği Yeni Cadde ve Bulvarlarla Nefes Alacak

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Şirr Köşesi
Şirr Köşesi

KATRAN GECELER Hayır, gece olmasın...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

EY KORONAViRÜS
EY KORONAViRÜS

Çinliler bu belayı sardı başımıza...

Şiir Köşesi
Şiir Köşesi

BEN BENDE DEĞİLİM Beni bende...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Malatya Haberim
HALIYA BASANLAR DEĞİL, TOPRAĞA BASANLAR HÜKÜMET OLACAK!
HALIYA BASANLAR DEĞİL, TOPRAĞA BASANLAR HÜKÜMET OLACAK!
Spread the loveVatan Partisi, 12.09.2021 Pazar günü Ankara’da, “Sarıoba Üretim Devrimi Kurultayı”nı gerçekleştirdi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in katılımıyla gerçekleştirilen kurultayda çiftçiler sorunlarını anlattı,  Vatan Partisi’nin çözüm önerilerini dinledi. Ankara’nın...
13 Eylül 2021 18:09
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Vatan Partisi, 12.09.2021 Pazar günü Ankara’da, “Sarıoba Üretim Devrimi Kurultayı”nı gerçekleştirdi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in katılımıyla gerçekleştirilen kurultayda çiftçiler sorunlarını anlattı,  Vatan Partisi’nin çözüm önerilerini dinledi.

Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Sarıoba köyünde gerçekleştirilen kurultayda Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, coşku ile karşılandı. Perinçek, Sarıoba Üretim Devrimi Kurultayı’nın ardından, Sarıoba Köyü’nde çiftçiler ile birlikte yemek yedi ve sohbet etti. Vatan Partisi Genel Başkanı ile sohbet eden köylüler “ Hep söylüyorlardı inanmıyorduk, siz bizdenmişsiniz halk adamıymışsınız.”dediler.

 

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Sarıoba Üretim Devrim Kurultayı’nda yaptığı konuşmasında, Türkiye’de üretenlerin hükümetini kuracaklarını dile getirerek, “Bu sistem çiftçiye yük bindiriyor. Çözümü buradaki çiftçiler gösterdi; üretici milletin efendisidir.’ diyen Perinçek, kararları üreticilerin verdiği bir Üretim Devrimi programı hazırladıklarını belirterek, ‘Faizciye giden kaynaklarla üretim yapacağız. Faizciye giden kaynakları çiftçiye çevireceğiz. Kaynağı faizciye değil, üreticiye vereceğiz.”dedi.

Sarıoba Üretim Devrimi Kurultayı’nda sorunlarını anlatan üreticiler ise, “Çiftçi artık para kazanamaz oldu. Girdilerimizin hepsine zam geldi. Bu sorunlar tüm kamu kuruluşları eski devletçi sisteme geçtiği zaman çözülür.”dediler.

 

“BİZ NASIL AYAKTA DURACAĞIZ?”

Kurultayda konuşan Sarıoba üreticisi, “Biz Sarıoba olarak üretmeyi gerçekten seven bir köyüz. Geçen sene 37 bin ton olan hasadımız bu yıl 9 bine düştü. Ziraat odalarımız iki yıl önce bir toplantı yaptı. Biz de onlara sorunlarımızı anlattık. Pancar tarımı bitmek üzereydi, o zamana göre de iyi bir fiyat olan %27’lik oranı verdiler bize. %27 fiyat verdiklerinde elektriğimize %90 zam geldi. Çiftçi artık para kazanamaz oldu. Girdilerimizin hepsine zam geldi. Pancar ekimini düşüren hatta durduran çiftçiler oldu. Bu durumu bildirdiğimizde bize ‘biz enflasyonu baz alırız’ dediler. Bu şartlarda nasıl ayakta duracağız, nasıl üretim yapacağız? Çiftçinin halinden anlayan yok. Çiftçi de gerçekten vefalı, üretmeyi seven, ülkesine emek veren insandır. Biz bu şartlarda ayakta duramıyoruz. Ürettiğimiz soğanı 60-70 kuruşa satıyoruz, markette fiyatı 2-3 lira. Biz bu soğana emeğimizi veriyoruz ama arada iki defa el değiştirince bizim 6-7 ayda kazandığımız para bu adamların cebine giriyor. Çiftçi artık son zamanlarını yaşıyor, ekemiyor. Biz artık gübreyi, mazotu ucuza almak istiyoruz.” dedi.

 

 

BİZ ÜRETTİKÇE BATIYORUZ”

Sarıoba üreticilerinden Yılmaz Kaya, “Bir aylık kullandığımız elektriğe 110 bin lira maliyet çıkarıyorlar. Biz ürettikçe daha da batıyoruz. Kendimizi kurtarabilsek, onu da verelim diyeceğiz ama kendimizi de kurtaramıyoruz. Böyle bir sistem olmaz. Çiftçiyi düşünen kimse yok. Sadece seçimlerde bazı vaatlerde bulunuyorlar. Onlar orada lüks hayat yaşıyorlar, biz 12 ay sürekli çalışıyoruz.”dedi.

 

MİLLETİN EFENDİSİNİ KÖLE YAPTILAR

“Atatürk çiftçi milletin efendi dememiş miydi? Çiftçi şimdi köle oldu” diyen bir başka Sarıoba üreticisi ise, “Hasta yatağımızdan kalktık geldik. Benim trafom kapalı, traktörüm başkasının evinin önünde. Gelir götürürler diye korkuyorum. Ben nereye gideceğim, kimin kapısını çalacağım? Devlet içinde devlet varmış, hiç haberimiz yokmuş. Ziraat Bankası bir devlet, Tarım Kredi Kooperatifi bir devlet… Madem benim bankamsın, bana hizmet et. Onlar altında halıyla geziyor. Biz toprağa basıyoruz.

 

ÇİFTÇİ ÜRETEMEZSE TÜRKİYE KARNINI NASIL DOYURACAK?

Türkiye’deki çiftçilerin zarara uğradıkları için ekmekten vazgeçmek zorunda kaldığını söyleyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanına seslenerek “Çiftçi, ekmekten vazgeçerse Türkiye karnını nasıl doyuracak? Yarın Sayın Cumhurbaşkanı, Sakarya Meydan Muharebesi kutlamaları için Polatlı’ya geliyor. Sesimizi duysun, tüm Türkiye sesimizi duysun. Bu maliyetlerle, bu girdilerle, bu giderlerle, bu elektrik fiyatlarıyla çiftçi üretemez noKtaya getirilmiştir. Bu Türkiye’nin en önemli sorunudur. Çiftçi üretemezse, Türkiye’ye yazık olur. Üretemeyen Türkiye borç almak zorunda kalır. bu programla 1980 yılında çiftçi kambur ilan edilmişti. Ürünlerimizi yurt dışına satmayı bırakın, biz şimdi okyanus ötesinden saman, buğday ithal ediyoruz, topraklarımız ise boş yatıyor. Sakarya Muharebesi hepimize kutlu olsun. Ama bu muharebe çiftçisinin yanında kutlanır. Bize bu toprakları bırakan şehitleri saygıyla anıyoruz.”dedi.

 

“FAİZCİLER DEĞİL ÜRETİCİLER BAŞ TACIDIR”

Türkiye’nin sorunlarına çözümünün üretmekten geçtiğini söyleyen Vatan Partisi Genel Başkanı “Karamsar olmaya gerek yok. Üretici baş tacı dersek Türkiye’nin çözümünü üretiriz. Faizciler, bankacılar, elektrik dağıtım şirketleri değil, çiftçiler, üreticiler, esnaf, emekçiler baş tacıdır. Üretenler baş tacı dediğimiz zaman program arkasından gelir, bütün sorunlar çözülür. Bu çözülecek düğümdür. Ucuz mazot, tarım ilacı, gübre, faizsiz kredi veren sistem Türkiye’nin sorunlarını çözer. Bunları yapmak için faizciden vazgeçeceksin. Faizci politikası çiftçinin üretim şevkini yıkan bir politika. Biz çok basit bir program ilan ettik. İlk maddesi; faiz borçları silinsin. Faiz borçları haram olan bir borç. Biz ter dökerken, şezlonga uzanmış büyük bankalar, büyük tefeciler kazanıyor. Buna can dayanır mı? Ekonomi böyle gelişir mi? Çiftçi gelecek sene üretemeyeceğini düşünüyor. Ana borçları bir yıl erteleyeceğiz ki çiftçi rahatlasın, ekim yapsın, hayvan otlatsın. Kalan borçları da beş taksite böleceğiz. Bu Türkiye tarımı için, Türkiye’nin karnını doyurması için alınması gereken öncelikli tedbirdir.”diye konuştu.

 

İSTANBUL’A KANAL DEĞİL ANADOLU’YA SU

Çiftçilerin sorunlarını dinleyen ve partisinin çözüm önerilerini anlatan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “En büyük ekonomi profesörleri buradaki çözümü gören köylülerdir. Şu anda Türkiye çiftçisi faize çalışıyor. Türkiye’nin en temel gerçeği bu. 34 Üretim Devrimi Kurultayımızda kentlerden köylere gittik, en büyük gerçekle tanıştık; Türkiye işçisi faize çalışıyor. Ama bu toprakları o çiftçinin ataları kan vererek kurtardı. Bu topraklar ekilip biçilsin diye kurtarıldı. Vatan ekilip biçildiği zaman vatandır.”ifadelerini kullandı.

Vatan Partisi Genel Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelinen noktada Türkiye’nin kaynaklarının doğru değerlendirilmesi esas mesele. İstanbul’a kanal açalım diyorlar. Bu kanal bir ihtiyaca yanıt vermiyor. Kaynakları doğru değerlendirelim. Sarıoba’nın suyu bol ama Anadolu kuraklıktan yanıyor. Burada yalnızca Sarıoba’nın değil, tüm çiftçilerin sorunlarını konuşuyoruz. O yüzden, İstanbul2 kanaldan önce Anadolu’ya su diyoruz. 40 milyar doları İstanbul kanalına vereceğimize daha düşük bir maliyetle Anadolu’nun su ihtiyacını karşılayabiliriz. Bugün 200 metrelik kuyudan su çeken çiftçimiz var ancak sularımız taşıyor. Kontrol edilen su bereket olur. Böyle bir sistemi kurmak Türkiye tarımını şahlandırır. Doğru tercihler, doğru hükümetlerle olur. Türkiye’nin bugün üretenlerden yana bir hükümete ihtiyacı var, üretenlerin hükümetini istiyoruz. İşçimiz, esnafımız, zanaatkarlarımız, üretenlerimiz hükümet olsun. Üretenlerin yönettiği bir hükümet kurmak istiyoruz, bu hükümeti kurmakta kararlıyız.”

 

ÇİFTÇİ BATACAĞINA BANKALAR BATSIN

“Gelirken çadırları gördük. Tarım işçilerimiz orada çok zor şartlar altında çalışıyorlar. Türkiye’nin artan sığınmacılar ile yükü de artıyor. Bizim işgücümüz bize yeter. Bu sorunu komşularımız ile barışı sağlayarak, misafirlerimizi vatanlarına geri döndürerek çözeriz. Onlarla ticaret yaparsak ekonomimizi de rahatlatırız. Ekonomimiz aynı zamanda dış politikaya da bağlı. ‘Çiftçi sırtımızda kambur, ondan kurtulalım’ dediler, çiftçiyi faizlerle boğuşmak zorunda bıraktılar. Bu ülkenin elektriğinin özelleştirilmesi de çok ağır faturalar çıkardı bize. O yüzden diyoruz ki; elektriği kamulaştıracağız. Özel şirket faturayı büyütmeye bakar, devlet ise çiftçiyi, üretimi düşünmek zorunda. Bunun köklü çözümü elektrik dağıtım şirketlerinin kamulaştırılmasıdır. Türkiye ekonomide büyük sorunlarla karşı karşıya. Zorluklar büyük olunca çözümler de büyük olacak, köklü çözümler gelecek.  O yüzden Üretim Devrimi Kurultayları yapıyoruz. Zorluklara meydan okuyoruz, zorluklar bizden korksun. Türkiye çok köklü bir çözüme gidiyor. O çözümün sloganı; üretici baş tacıdır. Türkiye üreticilerin çözümüne yürüyor. Vatan Partisi programıyla, fedakar kadrolarıyla, üreten insanlarıyla bu çözümün hizmetindedir. Sizi tarlalarınızdan siyaset alanlarına davet ediyoruz. Türkiye’yi buranın ahlakı yönetirse bütün sorunlar çözülür. Çiftçi batacağına bankalar batsın. Çiftçi batarsa Türkiye batar ama banka batarsa Türkiye batmaz. Bu nedenle Türkiye’ye üretimi destekleyen hükümetler lazım.”

 

FAİZCİ DE ÇALIŞSIN, ÜRETSİN

Vatan Partisi’nin iktidarında faizciye giden kaynakları üreticiye ayıracağız diyen Perinçek, “Faizciye giden kaynaklarla üretim yapacağız. Faizciye giden kaynakları çiftçiye çevireceğiz. Kaynağı faizciye değil, üreticiye vereceğiz. Hükümet ya faizciden yana olacak, ya da üretenlerden yana olacak. En büyük ekonomi profesörleri buradaki çözümü gören köylülerdir. Bu sistem bitti. Çünkü bu sistem çiftçiye yük bindiriyor. Çözümü buradaki çiftçiler gösterdi; üretici milletin efendisidir. Sorun sistem sorunudur. Üretene yol veren, ateşleyen, mutlu eden sistem gelecek. Türk toplumu böyle çıkmazlara gediğinde büyük çıkışlar üretir. Biz de yeni sistemi faizciyi denize dökerek kuracağız. O da bizim gibi çalışsın, üretsin. Çalışanlar faizciye borçlu, bu durum tersine dönecek. Türkiye’nin başına borçlu olanlar geçecek çünkü üretenler onlar. Faizcilerin evindeki o pahalı halıları kaldırıp toprağa basacağız. Halıya basanlar değil, toprağa basanlar hükümet olacak!” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa