• Yeşilyurt Belediyespor Tekvando Takımı Oyuncusu Esra Nisa Dikenli, Türkiye İkincisi Oldu
  Yeşilyurt Belediyespor Tekvando Takımı Oyuncusu Esra Nisa Dikenli, Türkiye İkincisi Oldu
 • Yeşilyurt Belediyespor Masa Tenisi Takımı, Gençler Türkiye Şampiyonasına Damga Vurdu
  Yeşilyurt Belediyespor Masa Tenisi Takımı, Gençler Türkiye Şampiyonasına Damga Vurdu
 • 1. Amatör Grubunda Bugün Oynanan Maçta Akçadağspor, Eski Malatyaspor’u 5–1 Yendi
  1. Amatör Grubunda Bugün Oynanan Maçta Akçadağspor, Eski Malatyaspor’u 5–1 Yendi
 • Maski Futbol Turnuvası Sona Erdi
  Maski Futbol Turnuvası Sona Erdi
 • Başkan Çınar, Türkiye Şampiyonasına Hazırlanan Yeşilyurt Belediyespor Badminton Takımını Ziyaret Etti
  Başkan Çınar, Türkiye Şampiyonasına Hazırlanan Yeşilyurt Belediyespor Badminton Takımını Ziyaret Etti
 • Futbolda İzin Günü…
  Futbolda İzin Günü…
 • Bal Ligi Start Verdi
  Bal Ligi Start Verdi
 • Taraftarlardan Başkan Güder’e Ziyaret
  Taraftarlardan Başkan Güder’e Ziyaret
 • Yeşilyurt Belediyespor’un Kick-Boks Milli Takım Oyuncusu Yakup Yiğit, Dünya Şampiyonasına Katılacak
  Yeşilyurt Belediyespor’un Kick-Boks Milli Takım Oyuncusu Yakup Yiğit, Dünya Şampiyonasına Katılacak
 • Yeşilyurt Belediyesi’nden Amatör Spor Kulüplerine Eşofman Desteği!
  Yeşilyurt Belediyesi’nden Amatör Spor Kulüplerine Eşofman Desteği!
Malatya Haberim
Sadıkoğlu: “Emlakçılara Güvenin”
Sadıkoğlu: “Emlakçılara Güvenin”

Malatya Emlakçılar Odası’nı ziyaret eden...

Yeşilyurt Belediyesi’nden Tarıma ve Çiftçilere Büyük Destek
Yeşilyurt Belediyesi’nden Tarıma ve Çiftçilere Büyük Destek

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,...

Arguvan’da Çiftçilere 20.500 kg Nohut Tohumu Dağıtımı Yapıldı
Arguvan’da Çiftçilere 20.500 kg Nohut Tohumu Dağıtımı Yapıldı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin...

Gürkan Gençlik Kampında İncelemelerde Bulundu
Gürkan Gençlik Kampında İncelemelerde Bulundu

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin...

Karakaş Çiftliği’nin İçme Suyu Sorunu Çözülüyor
Karakaş Çiftliği’nin İçme Suyu Sorunu Çözülüyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve...

Malatya Trafiği Yeni Cadde ve Bulvarlarla Nefes Alacak
Malatya Trafiği Yeni Cadde ve Bulvarlarla Nefes Alacak

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Şirr Köşesi
Şirr Köşesi

KATRAN GECELER Hayır, gece olmasın...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

EY KORONAViRÜS
EY KORONAViRÜS

Çinliler bu belayı sardı başımıza...

Şiir Köşesi
Şiir Köşesi

BEN BENDE DEĞİLİM Beni bende...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Malatya Haberim
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek gündem olan Taliban açıklaması ile ilgili konuştu
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek gündem olan Taliban açıklaması ile ilgili konuştu
Spread the loveVatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek, 19 Ağustos 2021 Perşembe akşamı Habertürk kanalında Mehmet Akif Ersoy’un sunduğu “Nedir Ne Değildir” programında, Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Gazeteci Kürşad...
20 Ağustos 2021 21:48
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek, 19 Ağustos 2021 Perşembe akşamı Habertürk kanalında Mehmet Akif Ersoy’un sunduğu “Nedir Ne Değildir” programında, Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Gazeteci Kürşad Oğuz,  Haber Türk TV Dış Politikalar ve Güvenlik Politikaları Haber Koordinatörü Çetiner Çetin’in sorularını yanıtladı.

 

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Taliban ile ilgili açıklamalarının gündem olmasının ile ilgili Habertürk kanalında açıklamalarda bulundu. Perinçek, “Tıpkı Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Kurtuluş Savaşımız gibi Afganistan’da bugün kurtuluş savaşı verdi fakat bizim Kurtuluş Savaşımız Mustafa Kemal’i çıkarttı onların kurtuluş savaşı Taliban’ı çıkarttı. Aradaki fark budur. Nereden geliyor bu fark: Türkiye’nin imparatorluk birikiminden, devrimci birikiminden, sosyo-ekonomik yapısından ve Türkiye’nin çağdaşlaşmada kazandığı başarılarından. Afganistan’ın da başka bir tarihi var o bakımdan farklar var diyorum. Bu bir Kurtuluş Savaşıdır. Nasıl Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Kurtuluş Savaşı verdik, Afgan halkı da Taliban önderliğinde verdi. Onun devamında şunu söylüyoruz: Türkiye’den Mustafa Kemal çıktı Afganistan’dan da Taliban çıktı yani ikisi arasındaki farkı koyuyoruz.”dedi.

 

Afgan halkının 20 senedir savaştığını hatırlatan Perinçek, “Afgan halkı bir İstiklal Savaşı verdi ve Amerikayı yendi. Ben Afgan halkını, o kahramanları, Asya’nın ayağa kalkışını, o yoksul insanların kendi vatanları için canlarını ortaya koyup silaha sarılmalarını tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

“BAŞKA MİLLETLERİN ÖNDERLİĞİNİ TÜRKİYE’DEN Mİ ATAYALIM? BU NE KİBİR?”

Perinçek Afgan halkının mücadelesini küçümseyenlere, “20 sene savaştılar. Siz niye küçümsüyorsunuz? Siz oraya bir Atatürk atayabilir misiniz? “Başka milletlerin önderliğini Türkiye’den atayalım.” Bu ne kibir? Ben Türkiye’den bakıyorum, Amerika’dan bakmıyorum. Amerika’dan baktığınız zaman kaygılarınız olabilir, endişeleriniz olabilir. Tamamen haklısınız. Sizin işbirlikçileriniz havaalanlarında tekerleklerin altında kalıyor, Amerika’dan bakanlar için endişe etmek çok doğal. Ama Türkiye’den baktığınız zaman bizim PKK ile olan mücadelemiz, FETÖ’ye karşı olan mücadelemiz, ekonomik plandaki mücadelemiz için fırsatlar doğuyor. O bakımdan alkışlayacağız ve bu gelişmeyi ülkemiz içinde son derece umut verici bir gelişme olarak kaydedeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

ABD’nin hareketlerine karşı olmak diğer her şeyi önemsiz hâle getirir mi sorusuna cevap veren Perinçek, “ABD’nin hareketlerine karşı olmak değil. Ülkesinin bağımsızlığını sağlayarak gelişmesini ve kadın erkek eşitliği dahil her alanda ilerleme, çağdaşlaşmaya gerekli zemini yaratma. Bakın bağımsız bir ülke değilseniz ne kadın erkek eşitliği olur ne de kadını kurtarırsınız. ABD’nin yanından bakarsak Afgan kadınlarının ırzına geçmesi problem olmuyor. Ama Taliban yönetiminde Afganların bir kurtuluş sağlaması ortaya kadın meselesini getiriyor.”dedi.

 

“TÜRKİYE’DE AMERİKAN YANDAŞLIĞI DOĞU PERİNÇEK VE VATAN PARTİSİ’NE VURARAK YAPILIYOR”

Taliban’ın değişeceğini düşünüyor musunuz sorusunun üzerine Perinçek,  “Değişeceğini düşünüyorum ve sizi Afganistan zemininde alternatifleriyle düşünmeye davet ediyorum. Afganistan’da bir Atatürk olsaydı hepimiz Afganistan’ın tarafında olurduk. Ama Afganistan’da Atatürk yok. Önlerinde iki seçenek var ya Taliban ya da Amerikan köleliği. Onlarla aramızdaki benzerlik Kurtuluş Savaşı vermemiz. Sizin kaçırdığınız nokta bu. Amerikan yandaşları şuan bir taş atıp taşın altında düşmesini bekliyorlar. Dostum Ahmet Hakan da içlerinde. Şimdi ABD’ye açıkça yandaşlık yapılamıyor. Çünkü Amerika yenildi. Amerikan yandaşlığı Türkiye’de Doğu Perinçek’e ve Vatan Partisi’ne vurarak yapılıyor, Amerika’ya yaranmaya çalışıyorlar.”ifadelerini kullandı.

 

“TÜRKİYE, İRAN, PAKİSTAN, ÇİN, RUSYA, AFGANİSTAN BİR ARAYA GELELİM”

Seküler denilen ilerici, laik, çağdaş kesimin Afganistan’da kalacağını söyleyen Perinçek, “Afganistan’da kalmıyorsa onlar seküler falan değildir. Kendi vatanından kaçana ben seküler demem. Onlar ancak kozmopolit. Türkiye şeriatla yönetilirse beni kimse kaçırır mı? Türkiye şeriatla yönetilirse ben kaçar mıyım? Türkiye’nin en belalı rejimi gelsin, faşizm gelsin şu gelsin bu gelsin ben vatanımı terk eder miyim? Yani Amerika’dan kurtulmuş bir ülkede biz kötülükleri konuşuyoruz. Kurtulduğunu konuşmuyoruz da şeriatla yönetilecek, kadınlar kesilecek, bunlar masal. Durun bakalım burada biz yapıcı olalım böyle ön yargıları bırakalım. Türkiye, İran, Pakistan, Çin, Rusya, Afganistan bir araya gelelim sorunlarımız bunlar diyelim. Afganistan hükümetinin de ihtiyacı var. O ülkede insanları doyurmak zorunda, o ülkede asayişi sağlamak zorunda. Bunları yapmak için komşularıyla iyi geçinmek zorunda. Afganistan hükümeti Çin’i, Rusya’yı, İran’ı, Türkiye’yi karşısına alarak hiçbir şey yapamaz. Yani Afganistan’da can güvenliği, mal güvenliği, kadınlara huzur gibi bir programı Çin’de destekler, Pakistan’da destekler, Rusya’da destekler, İran da destekler, Türkiye’de destekler.”diye konuştu.

 

“CUMHURBAŞKANIMIZ AFGANİSTAN’IN YENİ HÜKÜMETİNİ TANIMALIDIR”

Türk hükümetinin Afganistan konusunda  büyük bir yanlış içinde olduğunu dile getiren Vatan Partisi Genel Başkanı, “Türkiye tıpkı Atatürk gibi hemen tanımalı. Amerika’nın kuyruğuna takılarak tanımak Türkiye için ayıptır. Bugün bir fırsat değil mi? Atatürk nasıl İngiltere’nin Fransa’nın kuyruğuna takılmadı ve 1921 yılında Afganistan İngilizleri yenince hemen Moskova’ya, Fahrettin Paşa’ya talimatı yolladı ve ilk tanıyan iki ülkeden biri olduk. Bugün de Afganistan kendi kaderini eline aldı, bir hükümet oluşturuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, Avrupa’nın, ABD’nin arkasına düşmemeli. Derhal onlardan önce Afganistan’ın yeni hükümetini tanımalıdır. Bu Türkiye’nin menfaatinedir, Afganistan’ın da menfaatinedir.”dedi.

 

“SURİYE HÜKÜMETİ İLE ANLAŞACAĞIZ PKK’DAN KURTULACAĞIZ”

Suriyeli göçmenler ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde Suriye ile işbirliğine dikkat çeken Perinçek, “Yapılacak tek şey var: Türkiye, Suriye Devleti ile her alanda iş birliğine girecek. Askeri iş birliği bunun başındadır. Ve Türkiye, Suriye ile sizin bahsettiğiniz terör örgütlerini temizleyecek, ki birkaç ayda temizlenir. Türkiye-Suriye iş birliği yapıldığı an PKK beyaz bayrağı çeker Kandil’dekiler kaçar. Ve diğer terör örgütleri de çok kısa zamanda temizlenir. Terör örgütleri iş birliğiyle biter, Astana süreci de bunu destekler. Haziran ayında Suriye tekrar af ilan etti ve Beşar Esad başkanlık yeminini yaparken evlerinize dönün diye bir çağrı yaptı. Yani orada tekrar hapse düşmek gibi bir tehlikede yok. Geriye bakmayalım, önümüze bakalım. Türkiye’de Suriye ile samimi olarak elele vermek isteyen bir hükumet bunların hepsini sağlar. Ondan sonra dersiniz ki: Orada af var sizi içeriye atmayacaklar. Bunun garantisini de sağlarsınız. Dönen döner. Bundan başka bir çözüm yok. Suriye hükümetiyle anlaşacağız. Suriye’deki terör örgütlerini temizleyeceğiz. PKK’dan kurtulacağız. Tayyip Erdoğanların politikaları çok yanlış. Diyorlar ki: Biz burada 40 km bir güvenlik şeridi yaratacağız. Ama 40 km aşağıda yine PKK var. Biz diyoruz ki PKK’yı bitirelim. Bitirmenin şartı da Suriye ile iş birliği yapacağız.”diye konuştu.

 

 

“VATAN PARTİSİ SORUN ÇÖZEN VE TÜRKİYE’NİN ÖNÜNE DOĞRU PROGRAM KOYAN BİR PARTİ”

2023 seçimleri ile ilgili sorulara cevap veren Perinçek, Vatan Partisi’nin zamanının geldiğini dile getirdi. Perinçek şöyle devam etti: “Biz devrimci bir partiyiz. Türkiye şimdi devrime gidiyor. Vatan Partisi gibi partiler devrim dönemlerinde yükselir. Atatürk gibi. Nasıl Atatürk Çanakkale’de yedek kuvvetler komutanıydı ardından Suriye’ye gönderdiler ama bir devrim dönemine, bir çözüm sürecine girince Atatürk geldi. Şimdi de Vatan Partisi geliyor. Vatan Partisi bunun için kurulmuştur. Türkiye’yi krizler durumundan çözmek, kurtarmak için kurulmuştur. 2023’te Vatan Partisi’nin adayı olacak, kimin olacağını şimdi söyleyemem ama adayı olacak ve çok büyük bir oy alacak. 3 yıl içinde Vatan Partisi hükümetin içinde olacak. Bunu ilk kez söylüyoruz.”

 

Vatan Partisi’nin başarılarını anlatan Perinçek, “2014’ten bu yana Silivri duvarını yıktık. FETÖ ile iktidar ortaktı, onun üzerine yürüdük. PKK Kürt açılımı yapıyordu yürümedi, PKK’nın üzerine yürüdük. Ermeni Soykırımı olayını Vatan Partisi çözdü. Vatan Partisi sorun çözen ve Türkiye’nin önüne doğru program koyan bir parti. Şimdi de Üretim Devrimi programını koyuyoruz. Türkiye Üretim Devrimi’ne mecbur.”ifadelerini kullandı.

 

“AK PARTİ EĞER BU GİDİŞATINA BİR TAKIM RADİKAL TAVIRLARLA DEĞİŞİKLİK GETİRMEZSE GİDER”

2023 seçimlerinde iktidar ve Cumhurbaşkanı değişir mi sorusuna cevap veren Perinçek, “AK Parti gidiyor, bunu AK Partililer ve Sayın Cumhurbaşkanı dinlesin lütfen, arz ediyorum. AK Parti eğer bu gidişatına bir takım radikal tavırlarla değişiklik getirmezse gider. 1. Üretim Devrimi yapacak, 2. Suriye ile hemen iş birliği yapacak. Türkiye Asya iklimindeki yerini alır ve o iklim içinde Üretim Devrimi çabasına girerse AK Parti hükümeti o zaman canlanır. Ama bu politikalarla gidiyor görüyoruz. 2-3 sene sonra benim bu söylediklerimin hakikat olduğunu görürsünüz. Onların iyiliği için söylüyorum. AK Parti iktidarda kalmak istiyorsa 80’den kalma zavallı Turgut Özal’ın iflas etmiş olan borçlanma ekonomisinden tamamen vazgeçecek, üretici baş tacıdır diyecek, sadaka ekonomisini bırakacak, bütün kaynakları üretime ayıracak, tasarrufu arttıracak, yatırımı arttıracak, dış politikada da diyelim ki Afganistan hükümetini hemen tanıyacak, Suriye ile derhal iş birliğine gidecek.”dedi.

Perinçek, “KKTC’nin tanınması için Abhazya’yı biz getiriyoruz kapısına kadar. Ülkeler tanıyacak ama tanıyacak ülkeleri kabul etmiyorlar. Bir yandan da 2 devletli çözüm diyorlar. Siz Kıbrıs’a bina yaparak, Cumhurbaşkanlığı sarayı yaparak Kuzey Kıbrıs’ı kurtarabilir misiniz? Veya orman yandığı zaman gidip çay paketi atarak çözüm üretebilir misiniz? Bunlar AK Parti hükümetinin gittiğini gösteren işaretler. AK Parti’de bir körlük ve Türk milletinin duygularından kopuş başladı. AK Parti ve MHP bizim dostumuz. Çözüm AK Parti, MHP, Vatan Partisi ve bunlarla birlikte olacak güçlerle olabilir. Demin söylediğim programa kim varız diyorsa o dahil olsun. CHP, İyi Parti, Saadet. Ama Tayyip Erdoğansız olmaz, Devlet Bahçelisiz olmaz, Vatan Partisiz olmaz, bunların bir üretim devrimi programı ve bahsettiğim bağımsız, başı dik dış politikayla kucaklayacağı, birleştireceği Türkiye güçleriyle Türkiye’nin önü açılır. Ama bu çizgisiyle AK Parti Türkiye’nin önünü açamaz ve kendisi de gider.”ifadelerini kullandı.

 

“CUMHURBAŞKANIMIZ GENERALLERİMİZLE İLGİLİ DERHAL AF YETKİSİNİ KULLANMALI”

 

28 Şubat ile ilgili sorulara cevap veren Perinçek, “28 Şubat FETÖ’ye karşıydı ve bugün 28 Şubat’ı sürdüren Tayyip Erdoğan hükümeti aynı 28 Şubatta olduğu gibi FETÖ’yü hapse attı. Erdoğan hükümeti FETÖ’yü içeri atarak  28 Şubatı sürdürüyor. Bakın MİT raporu var koskocaman. Ve orda hedef alınan örgüt FETÖ. Cumhurbaşkanımız generallerimizle ilgili derhal af yetkisini kullanmalı ve af çıkarmalıdır bu kararla Cumhurbaşkanımız itibar kazanacaktır.”diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa